تبلیغات
 دیزی نیوز، اخبارک درگوشی، دیزی کالا - آموزش ساده و حرفه‌ای زبان انگلیسی در یک صفحه

خوش آمدید

مرجع گرافیک و کد نویسی

محل نمایش تبلیغات شما محل نمایش تبلیغات شما محل نمایش تبلیغات شما

درباره وبلاگ
About US


کاملترین وبلاگی که شما از هر موضوعی میتونید توش مطلب ببینید. دیزی نیوز، دیزی کالا، ورزشی، اخبارک درگوشی، تغذیه سالم و....
مدیر وبلاگ : سجاد زنگیه وندی

نظرسنجی
Poll

چه بخش هایی را به وبلاگ اضافه کنیم؟ پوسته وبلاگ را می پسندید؟

آموزش ساده و حرفه‌ای زبان انگلیسی در یک صفحه
نویسنده : یکشنبه 10 مرداد 1395 - 10:40 ق.ظ نظرات ()

اجزای جمله در انگلیسی

جمله چیست؟

همانطور که می دانیم نوشتن یک پاراگراف یا متن، از کوچک‌ترین واحد نوشتاری، یعنی جمله، آغاز می شود.به طوری که از کنار هم قرار گرفتن این جمله ها،پاراگراف یا متن مربوطه بوجود می آید.جمله مجموعه‌ای از واژگان است که پیامی را از گوینده به شنونده یا نویسنده به خواننده می‌رساند.گاهی جمله فقط از یک واژه درست می‌شود، مانند “آتش” به معنای شلیک کردن.اما از لحاظ گرامر،جمله مجموعه ای از واژگان است که به خودی خود کامل و مستقل می باشد.


مطابق با آنچه که در بخش اجزای گفتار عنوان شد،وقتی اجزای گفتار در جمله کنار هم قرار می گیرند،هر یک نقش خاصی خواهند داشت.به عنوان نمونه،یک اسم یا ضمیر می تواند به عنوان فاعل (subject) که یکی از ارکان اصلی جمله می باشد،بکار رود و در کنار فعل (verb)،تشکیل یک جمله کامل را بدهد.همچنین یک اسم می تواند به عنوان مفعول (object) و یا عناوینی دیگر در جمله مورد استفاده قرار بگیرد.

بعد از آشنایی با اجزای گفتار،اجزای ساختاری جمله را مورد بررسی قرار می دهیم.هر جمله کامل همواره از دو بخش کلی نهاد و گزاره تشکیل می شود.

نهاد (Subject) نهاد یا همان فاعل،در واقع قسمتی از جمله است که درباره ی آن خبری داده می شود و یا وضعیتی اعلام می گردد.در واقع فاعل اسم یا ضمیری است که عمل فعل جمله را انجام می دهد و یا آنرا باعث می شود و بیان می دارد که جمله درباره چه کسی یا چه چیزی می باشد.

گزاره (Predicate) گزارش یا خبری است که درباره ی نهاد داده می شود و اصطلاحا به بخشی از جمله گفته می شود که فعل جمله در آن قرار دارد.در واقع گزاره، عمل یا وضعیتی را نسبت به نهاد یا همان فاعل بیان می دارد.

ابتدا به جملات زیر توجه کنید:

He (نهاد) laughed (گزاره).

او خندید.

Jack and Susan (نهاد) went to school (گزاره).

جک و سوزان به مدرسه رفتند.

Kim’s poem about his mother (نهاد) made the class cry (گزاره).

شعر کیم درباره مادرش کلاس را به گریه وا داشت.

The man (نهاد) seems kind (گزاره).

اون مرد مهربون به نظر میرسه.

Somebody (نهاد) stole my bike last week (گزاره).

یه نفر دوچرخه من رو هفته پیش دزدید.

My school friend (نهاد) is a great chess player(گزاره).

دوست مدرسه ای من شطرنج باز ماهری هست.

در این مثال ها نهاد و گزاره با زیر خط برجسته شده اند.

 انواع فاعل (نهاد): می توان فاعل را به چند دسته تقسیم نمود.در جمله های پایین،فاعل جمله به صورت پررنگ نشان داده شده است:

1-فاعل ساده (simple subject) فاعلی که از یک اسم یا یک ضمیر تشکیل شده باشد:

A-He laughed.

2-فاعل ترکیبی (compound subject) دو یا چند فاعل جداگانه که با یک حرف ربط and به هم متصل شده اند:

B-Jack and Susan went to school.

3-فاعل کامل (full subject) فاعلی که از چندین کلمه به صورت یک عبارت واحد تشکیل شده باشد:

C-Kim’s poem about his mother made the class cry.

 اجزای گزاره: همانطور که در مثال های بالا ملاحظه کردید،گزاره می تواند شامل یک کلمه و یا گروهی از کلمات باشد.اجزای تشکیل دهنده گزاره را می توان به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد:

فعل (verb)

مفعول (object)

متمم (complement)

ابتدا مهم ترین جزء گزاره بعنی فعل را مورد بررسی قرار می دهیم:

I-فعل (verb) بخش اصلی و جدایی ناپذیر گزاره،فعل می باشد.یک گزاره،حداقل به یک فعل نیاز دارد تا آنرا گزاره بنامیم،همانند مثال A در بالا که در آن کلمه laughed هم فعل جمله و هم گزاره محسوب می شود.اما در مثال B گزاره شامل عبارتی است که فعل جمله یعنی went بخشی از آن می باشد.می توان افعال را به چند دسته تقسیم نمود:

1-افعال لازم (Intransitive verbs) افعالی که به مفعول نیاز ندارند و بدون حضور مفعول،معنی و مفهوم جمله کامل می باشد.همانطور که در مثال های زیر مشاهده می کنید،فعل های run ، laughed و disappeared افعالی هستند که به خودی خود مفهوم آنها کامل بوده و برای کامل شدن نیاز به بخش دیگری ندارند.بنابراین به آنها طبق تعریف افعال لازم گفته می شود:

He laughed (فعل لازم).

او خندید.

I run (فعل لازم) everyday.

من هر روز می دوم (ورزش می کنم).

The prisoner disappeared (فعل لازم) without a trace.

زندانی بدون هیچ نشانه و اثری ناپدید شد.

2-افعال متعدی (Transitive verbs) افعالی که به مفعول نیاز دارند و بدون حضور مفعول معنی و مفهوم جمله ناقص و ناتمام خواهد ماند.ابتدا جملات زیر را در نظر بگیرید:

Sara baked.

سارا پخت.

He broke.

او شکست.

همانطور که می بینید این جملات از لحاظ گرامر درست و کامل به نظر می رسند،چون شامل هر دو بخش نهاد و گزاره می باشند،اما در واقع از لحاظ معنی و مفهوم ناقص به نظر می رسند.اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که این جملات برای کامل شدن به بخش دیگری نیاز دارد.این سوال پیش می آید که “سارا چه چیزی را پخت؟” و یا “او چه چیزی را شکست؟”

حال جملات زیر را در نظر بگیرید:

Sara baked (فعل متعدی) some cookies (مفعول).

سارا کمی کلوچه پخت.

He broke (فعل متعدی) the window (مفعول).

او پنجره را شکست.

همانطور که ملاحظه می کنید،”کمی کلوچه” و “پنجره” نقش مفعول جمله را ایفا می کنند که در حضور آنها معنی جمله کامل خواهد شد.به اینگونه افعال که اصطلاحا مفعول پذیرند،افعال متعدی گفته می شود.

3-افعال ربطی (Linking verbs) افعالی که نه لازم هستند و نه متعدی.به عبارتی این دسته از افعال از یک سو به مفعول نیاز ندارند و از سویی دیگر،به تنهایی و بدون حضور بخش یا بخش های دیگر نیز معنی و مفهوم خاصی ندارند. در واقع این افعال بیان کننده یک عمل (action) یا وضعیت (state) نبوده و کاملا خنثی می باشند.

در واقع افعال ربطی:

⊕ یک رابطه ای را بین فاعل و متمم (complement) نشان می دهند.

⊕ فاعل را با اطلاعات اضافی (کلمات اضافی برای توصیف و تعیین هویت بیشتر فاعل) وصل می کنند.

⊕ یک رابطه یا وضعیت موجود را تعیین و شناسایی می کنند.

فعل های بکار رفته در جملات زیر همگی جز افعال ربطی می باشند و به صورت پررنگ نشان داده شده اند.اگر به افعالی که در مثال های بخش های “افعال لازم و متعدی” بکار رفت دقت کنید،می بینید که هر یک از آنها بیان کننده عمل و فعالیت فیزیکی خاصی هستند،افعالی مانند “خندیدن،دویدن،پختن،شکستن”.اما افعالی که در مثال های زیر بکار رفته اند،بیان کننده عمل خاصی نیستند و در دسته افعال حرکتی قرار نمی گیرند و همانطور که گقته شد صرفا برای ربط دادن دو بخش جمله یعنی فاعل و متمم بکار می روند.مطابق مثال های زیر،بین ویلیام و معلم بودن،پرنده ها و گرسنگی،او و خستگی و تخم مرغ و فاسد شدن ارتباطی وجود دارد.

William is (فعل ربطی) a teacher.

ویلیام یک معلم است.

My birds are (فعل ربطی) hungry.

پرنده های من گرسنه هستند.

He looks (فعل ربطی) exhausted today.

او امروز خسته به نظر می رسد.

The eggs smell (فعل ربطی) rotten.

تخم مرغ ها بوی فاسد شدگی می دهند.

II-مفعول (object) مفعول به عنوان یکی از اجزای گزاره،در حقیقت یک نوع اسم یا ضمیر می باشد که عمل فعل جمله را دریافت می کند و در تعریف سنتی،بخشی از جمله است که کار یا عمل فعل بر روی آن انجام می شود.در بخش معرفی “افعال متعدی” با اصطلاح “مفعول” آشنا شده اید.یادآور می شوم که تنها افعال متعدی،مفعول می پذیرند.

در انگلیسی سه نوع مفعول وجود دارد:

1-مفعول مستقیم (Direct object) هنگامی که مفعول،عمل فعل جمله را به طور مستقیم و بدون واسطه دریافت می دارد،به آن مفعول مستقیم گفته می شود.راه شناسایی مفعول مستقیم،استفاده از عبارات پرسشی “چه کسی را؟” و “چه چیزی را؟” می باشد.به طوری که پاسخ این سوال،همان مفعول مستقیم جمله محسوب می گردد.

– آنتونی چه کسی را کشت؟ راننده را

– ما چه کسی رو نابغه نامیدیم؟ اون رو

– او چه چیزی را شکت؟ پنجره را

Antonio killed (فعل متعدی) the driver (مفعول مستقیم).

آنتونی راننده را کشت.

We called (فعل متعدی) him (مفعول مستقیم) genius.

ما به اون گفتیم نابغه.

He broke (فعل متعدی) the window (مفعول مستقیم).

او پنجره را شکست.

2-مفعول غیر مستقیم (Indirect object) هنگامی که مفعول،عمل فعل جمله را به طور غیر مستقیم و با واسطه دریافت می دارد،به آن مفعول غیر مستقیم گفته می شود.راه شناسایی مفعول غیر مستقیم،استفاده از عبارات پرسشی “به چه کسی؟” و “برای چه کسی؟” می باشد.به طوری که پاسخ این سوال،همان مفعول غیر مستقیم جمله محسوب می گردد.

– ماریا کتاب رو به چه کسی داد؟به من

– او دوچرخه را برای چه کسی خرید؟برای پسرش

Maria gave the book (مفعول مستقیم) to me (مفعول غیرمستقیم).

ماریا کتاب رو به من داد.

He bought a bike (مفعول مستقیم) for his son (مفعول غیرمستقیم).

او برای پسرش یک دوچرخه خرید.

3-مفعول حرف اضافه (Object of the proposition) مفعول حرف اضافه گاها با مفعول مستقیم اشتباه در نظر گرفته می شود.چون همانند مفعول مستقیم عمل فعل جمله را دریافت می کند.اما اختلاف اساسی در این است که مفعول حرف اضافه،بعد از یک حرف اضافه قرار می گیرد و راه شناسایی آن هم،وجود این حرف اضافه می باشد.

We talked about (حرف اضافه) the war (مفعول حرف اضافه).

ما درباره جنگ صحبت کردیم.

The fisherman fell over (حرف اضافه) the rail (مفعول حرف اضافه).

ماهیگیر روی ریل افتاد.

Tim played in (حرف اضافه) the street (مفعول حرف اضافه).

تیم در خیابان بازی می کرد.

III-متمم (complement) به هر اسم(noun) یا عبارت اسمی (noun clause) که معنی یک فاعل،مفعول،فعل و یا یک صفت را کامل می کند متمم گفته می شود.چندین نوع متمم در انگلیسی وجود دارد که در اینجا آنها را معرفی می نماییم:

1-متمم فاعل (Subject complement) این نوع متمم که همواره بعد از یک فعل ربطی می آید،ارجاع به فاعل جمله دارد و در مورد آن توضیح داده و یا آن را توصیف می نماید.متمم فاعل می تواند یک اسم (noun) باشد که به آن اصطلاحا predicate noun یا nominative هم گفته می شود.همچنین متمم فاعل می تواند یک صفت (adjective) باشد که به آن اصطلاحا predicate adjective هم گفته می شود.

به جملات زیر توجه نمایید:

Sofia (فاعل) is (فعل ربطی) an English teacher (متمم فاعل از نوع اسم).

سوفیا یک معلم زبان است.

Her favorite hobbies (فاعل) are (فعل ربطی) reading andpainting (متمم فاعل از نوع اسم).

خواندن و نقاشی کردن سرگرمی های او هستند.

She (فاعل) was (فعل ربطی) sad (متمم فاعل از نوع صفت) about her illness.

او ناراحت بیماری اش بود.

That man (فاعل) seems (فعل ربطی) kind (متمم فاعل از نوع صفت).

اون مرد مهربون به نظر می رسه.

در جمله اول همانطور که ملاحظه می نمایید،عبارت اسمی English teacher یک متمم فاعل محسوب می شود که در مورد فاعل جمله یعنی Sofia توضیحاتی ارائه می نماید.در جمله دوم reading و painting به عنوان اسامی از نوع Gerund هر دو به عنوان متمم فاعل محسوب می شوند،چون معرف و بیانگر سرگرمی های این شخص می باشند.در جملات سوم و چهارم،صفات sad و kind نیز هر دو به عنوان متمم فاعل محسوب می شوند،چون برای توصیف فاعل های she و That man بکار رفته اند.

2-متمم مفعول (Object complement) این نوع متمم همواره بعد از مفعول مستقیم قرار گرفته و برای پیرایش و کامل کردن آن بکار می رود.

به جملات زیر توجه نمایید:

Tom considers horror movies (مفعول مستقیم) silly (متمم مفعول).

تام فیلم های ترسناک رو احمقانه می دونه.

We realized the English test (مفعول مستقیم) difficult(متمم مفعول).

ما آزمون زبان رو سخت تشخیص دادبم.

در جمله A همانطور که ملاحظه می نمایید،صفت silly متمم مفعول محسوب می شود،چون در مورد مفعول مستقیم یعنی horror movies توضیحاتی ارائه می نماید و در جمله B صفت difficult نیز بواسطه اینکه مفعول مستقیم را توصیف می کند،به عنوام متمم مفعول در نظر گرفته می شود.

3-متمم فعل (Verb complement) متمم فعل در واقع همان مفعول مستقیم یا غیرمستقیم می باشد که به عنوان کامل کننده معنی و مفهوم فعل جمله بکار می رود.متمم فعل می تواند یک اسم،ضمیر،کلمه یا گروهی از کلمات باشد که به صورت یک اسم بکار می رود.

به جملات زیر توجه نمایید:

Aunt Eli gave (فعل) my toy (متمم فعل) to Patty (متمم فعل).

عمه اِلی اسباب بازی من رو به پتی داد.

He lent (فعل) his umbrella (متمم فعل) to Erica (متمم فعل).

او چترش رو به اریکا قرض داد.

مطابق با مثال های بالا my toy و his umbrella مفعول مستقیم و patty و Erica مفعول غیر مستقیم می باشند و بدلیل اینکه معنی فعل را کامل می کنند،طبق تعریف به عنوان متمم فعل در نظر گرفته می شوند.

4-متمم صفت (Adjective complement) این نوع متمم که همواره بعد از یک صفت می آید،ارجاع به صفت قبل از خود دارد و در مورد آن توضیح داده و یا آن را توصیف می نماید.متمم صفت معمولا یک عبارت اسمی (noun clause) میباشد.

به مثال های زیر توجه نمایید:

The group is happy (صفت) that Meg returned home (متمم صفت).

گروه خوشحاله که مِگ به خونه برگشت.

The child is sad (صفت) that his stomach hurts(متمم صفت).

بچه ناراحته که شکمش درد میکنه.

همانطور که در مثال های بالا مشاهده میکنید،عبارت اسمی “that Meg returned home” ،به عنوان متمم،صفت “happy” و همچنین عبارت اسمی “that his stomach hurts” نیز به عنوان متمم،صفت “sad” را توصیف میکند.به همین دلیل به آنها متمم صفت گفته میشود.

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
جستجو
Search
آمار سایت
Statistics
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
امروز :
آخرین بروز رسانی :

Powered by WebGozar

صفحات جانبی
Extra Page
امکانات جانبی
Code